Jeśli brakuje Ci dokumentów niezbędnych do samodzielnego sterowania, wybierz nasze jachty motorowe, dla których możliwy jest tzw. czarter bez patentu. Oznacza to, że nasza firma zapewni ci możliwość żeglowania i pomoże wybrać trasę, która oczywiście będzie dostosowana do twoich potrzeb. W kolejnych akapitach opisaliśmy w jaki sposób przygotowujemy każdego naszego klienta do pływania łodziami motorowymi bez patentu. Zatem zapraszamy na początku do lektury, a następnie na pokład jachtu.
80% naszych klientów zaczynało swoją przygodę z jachtami bez patentu u nas. Po pierwszym czarterze stali się na tyle samodzielni, że przy kolejnych rezerwacjach wystarczyło krótkie przypomnienie ze sterowania oraz wyjaśnienie jak obsługiwać urządzenia na łodzi motorowej. Doświadczeni sternicy motorowodni, jakimi stali się nasi klienci, mają zazwyczaj wystarczającą wiedzę na temat lokalnych uwarunkowań, aby pełnić rolę przewodnika turystycznego podczas podróży po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ten rodzaj wynajmu łodzi (motorówka bez patentu) jest idealny, jeśli chcesz się sprawdzić w roli kapitana, być odpowiedzialnym za swoją załogę oraz za jacht. Zapraszamy na nasze jachty bez patentu przede wszystkim, jeżeli zamierzasz spędzić swój wolny czas w gronie najbliższych.
Co oznacza pływnie łodzią bez patentu Mazury?
Oznacza to, że każdy może wypożyczyć motorówkę i wyruszyć nią w rejs po Mazurach bez uprawnień. Umożliwia to przepis w ustawie o żegludze śródlądowej, który mówi, że nie są wymagane uprawnienia do prowadzenia m.in. jachtów motorowych z silnikiem nie przekraczającym mocy 75 kW, a także długości kadłuba 13 m, których maksymalna prędkość jest ograniczona konstrukcyjnie do 15 km/h.
Czarter bez patentu – każdy o zdrowym ciele może wynająć łódź motorową
Jak to wygląda w praktyce? W dniu rozpoczęcia rejsu przeprowadzamy szkolenie, gdzie zostają Państwo zapoznani z jachtem i jego budową, obsługą urządzeń znajdujących się na łodzi motorowej, zasadami zachowania się na wodzie, zasadą działania silnika. Uczymy również manewrowania motorówką bez patentu: podpływania do pomostu, czy sposobu cumowania. Odpowiadamy na wszystkie Państwa pytania (czas takiego szkolenia to około 1,5 h). Po przeprowadzeniu instruktażu każdy jest gotowy do rejsu po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez największe jego akweny: jezioro Mamry, Śniardwy i Niegocin obok Wilkas z możliwością zacumowania w największych portach mazurskich: w Mikołajkach, Rucianej – Nidzie, Sztynorcie, Giżycku i Węgorzewie, a także do mniejszych, urokliwych i spokojnych przystani.
Ustawa o żeglowaniu bez patentu, standardowe prawo w całej Europie
Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857: link) wprowadza regulację w uprawnieniach do pływania motorowymi jachtami spacerowymi (houseboat), umożliwiając czarter bez patentu:
„Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie”.
Patent sternika motorowodnego, a jachty bez patentu
Napisaliśmy pewnego razu artykuł o kursie na sternika motorowodnego. Co ciekawe, największą wiedzę z obsługi łodzi motorowych bez patentu przekazujemy wszystkim naszym klientom podczas pierwszego dnia ich czarteru. Można, a nawet warto wziąć udział w profesjonalnym szkoleniu na sternika motorowodnego, tak aby poznać większość przepisów prawa wodnego. Teoria nigdy nikomu nie zaszkodziła, co więcej jest ona bardzo ciekawa i w końcu przychodzi taki dzień, że faktycznie nam się przydaje. Niemniej jednak po ukończeniu standardowego kursu nasze umiejętności praktyczne są raczej żadne. Wielu spośród naszych klientów najpierw wiele godzin przećwiczyło pływanie naszymi łodziami podczas czarteru bez patentu, a następnie z łatwością zdało kurs na sternika, co daj im możliwości pływania zdecydowanie szybszymi motorówkami z patentem.
Motorówka bez patentu na Mazurach
Jeśli chodzi o rodzaje motorówek, które można prowadzić bez posiadania patentu sternika motorowodnego, to przede wszystkim są to motorówki o mocy nie przekraczającej 10 KM. W zależności od przeznaczenia, motorówki te mogą być różnych typów i klas. Jednym z najczęściej spotykanych typów motorówek, które można prowadzić bez patentu sternika motorowodnego, są motorówki rekreacyjne. Są to zwykle łodzie motorowe o długości od kilku do kilkunastu metrów, wyposażone w silnik o mocy nie przekraczającej 75 kW. Są to łodzie przeznaczone głównie do rekreacyjnego pływania po jeziorach, zbiornikach wodnych i rzekach.
Innym rodzajem motorówek, które można prowadzić bez patentu sternika motorowodnego, są motorówki wypożyczalni. Są to motorówki bez patentu, które oferowane są przez wypożyczalnie sprzętu wodnego, a które posiadają odpowiednie zezwolenia. Wypożyczalnie te oferują zwykle motorówki rekreacyjne oraz łodzie rybackie, które można wynająć na kilka godzin lub na cały dzień. Poniżej przedstawiamy listę kabinowych motorówek bez patentu do wynajmu na Mazurach:
Warto jednak pamiętać, że każda motorówka, niezależnie od typu czy przeznaczenia, powinna być wyposażona w niezbędne akcesoria bezpieczeństwa, takie jak kamizelki ratunkowe, gaśnice, czy aparaty sygnalizacyjne: świetlne oraz dźwiękowe.