Czarter bez patentu

Jeśli brakuje Ci dokumentów niezbędnych do samodzielnego sterowania, wybierz nasze jachty motorowe, dla których możliwy jest tzw. czarter bez patentu. Oznacza to, że nasza firma zapewni ci możliwość żeglowania i pomoże wybrać trasę, która oczywiście będzie dostosowana do twoich potrzeb. W kolejnych akapitach opisaliśmy w jaki sposób przygotowujemy każdego naszego klienta do pływania łodziami motorowymi bez patentu. Zatem zapraszamy na początku do lektury, a następnie na pokład jachtu.

80% naszych klientów zaczynało swoją przygodę z jachtami bez patentu u nas. Po pierwszym czarterze stali się na tyle samodzielni, że przy kolejnych rezerwacjach wystarczyło krótkie przypomnienie ze sterowania oraz wyjaśnienie jak obsługiwać urządzenia na łodzi motorowej. Doświadczeni sternicy motorowodni, jakimi stali się nasi klienci, mają zazwyczaj wystarczającą wiedzę na temat lokalnych uwarunkowań, aby pełnić rolę przewodnika turystycznego podczas podróży po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ten rodzaj wynajmu łodzi (motorówka bez patentu) jest idealny, jeśli chcesz się sprawdzić w roli kapitana, być odpowiedzialnym za swoją załogę oraz za jacht. Zapraszamy na nasze jachty bez patentu przede wszystkim, jeżeli zamierzasz spędzić swój wolny czas w gronie najbliższych.

czarter bez patentu mazury

Co oznacza pływnie łodzią bez patentu Mazury?

Oznacza to, że każdy może wypożyczyć motorówkę i wyruszyć nią w rejs po Mazurach bez uprawnień. Umożliwia to przepis w ustawie o żegludze śródlądowej, który mówi, że nie są wymagane uprawnienia do prowadzenia m.in. jachtów motorowych z silnikiem nie przekraczającym mocy 75 kW, a także długości kadłuba 13 m, których maksymalna prędkość jest ograniczona konstrukcyjnie do 15 km/h.

Czarter bez patentu – każdy o zdrowym ciele może wynająć łódź motorową

Jak to wygląda w praktyce? W dniu rozpoczęcia rejsu przeprowadzamy szkolenie, gdzie zostają Państwo zapoznani z jachtem i jego budową, obsługą urządzeń znajdujących się na łodzi motorowej, zasadami zachowania się na wodzie, zasadą działania silnika. Uczymy również manewrowania motorówką bez patentu: podpływania do pomostu, czy sposobu cumowania. Odpowiadamy na wszystkie Państwa pytania (czas takiego szkolenia to około 1,5 h). Po przeprowadzeniu instruktażu każdy jest gotowy do rejsu po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez największe jego akweny: jezioro Mamry, Śniardwy i Niegocin obok Wilkas z możliwością zacumowania w największych portach mazurskich: w Mikołajkach, Rucianej – Nidzie, Sztynorcie, Giżycku i Węgorzewie, a także do mniejszych, urokliwych i spokojnych przystani.

Ustawa o żeglowaniu bez patentu, standardowe prawo w całej Europie

Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857: link) wprowadza regulację w uprawnieniach do pływania motorowymi jachtami spacerowymi (houseboat), umożliwiając czarter bez patentu:

 „Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie”.

Patent sternika motorowodnego, a jachty bez patentu

Napisaliśmy pewnego razu artykuł o kursie na sternika motorowodnego. Co ciekawe, największą wiedzę z obsługi łodzi motorowych bez patentu przekazujemy wszystkim naszym klientom podczas pierwszego dnia ich czarteru. Można, a nawet warto wziąć udział w profesjonalnym szkoleniu na sternika motorowodnego, tak aby poznać większość przepisów prawa wodnego. Teoria nigdy nikomu nie zaszkodziła, co więcej jest ona bardzo ciekawa i w końcu przychodzi taki dzień, że faktycznie nam się przydaje. Niemniej jednak po ukończeniu standardowego kursu nasze umiejętności praktyczne są raczej żadne. Wielu spośród naszych klientów najpierw wiele godzin przećwiczyło pływanie naszymi łodziami podczas czarteru bez patentu, a następnie z łatwością zdało kurs na sternika, co daj im możliwości pływania zdecydowanie szybszymi motorówkami z patentem.

rewers patent sternika motorowodnego

Zapraszamy do lektury naszego bloga:


Czarter Ryn

Nasi klienci obejmują kierunek na Ryn, jako miejsce docelowe podczas swojego tygodniowego rejsu. Warto tam płynąć, bo jeziora sąsiadujące są przepiękne, a w samym Rynie jest zachowany wielki krzyżacki zamek, obecnie hotel.