Znaki na wodzie – boje wodne

Oznakowanie używane na wodzie do oznaczania tras, przeszkód lub granic jest dokonywane przez boje wodne. Mogą być stosowane w różnych sytuacjach, takich jak rejsy żeglarskie, czarter jachtów Mazury, sporty wodne lub transport morski. Są to zazwyczaj kolorowe pływające przedmioty, które są widoczne z daleka i ułatwiają nawigację. Boje mogą mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od ich przeznaczenia.

Oznakowanie szlaku wodnego

Znaki na wodzie na Mazurach mogą różnić się w zależności od tego, gdzie się znajdują i jakie są specyficzne dla tego obszaru zagrożenia lub ograniczenia. Ogólnie rzecz biorąc, znaki na wodzie są używane do oznaczania różnych miejsc lub sytuacji, takich jak przeszkody, zakazy lub obowiązki dla użytkowników wody.

boje wodne Mazury

Sternicy motorowodni z niewielkim doświadczeniem pływając na jachtach motorowych powinni trzymać się szlaku wodnego – wody na tej trasie są na pewno bezpieczne. Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich możemy spotkać trzy rodzaje boi:

  • Zielony stożek – płynąc w kierunku północnym należy go mijać lewą burtą, w kierunku na południowym – prawą.
  • Czerwony walec – płynąc w kierunku północnym należy go mijać prawą burtą, w kierunku na płd. – lewą.
  • Zielono-czerwone okrągłe boje wodne oznaczają rozwidlenie szlaku.

Boje na wodzie jako oznaczenie mielizn i płycizn – kardynalne

Mielizny i głazy przeważnie są oznaczone czarno-żółtymi bojami na wodzie – omijaj je zgodnie z kierunkami wskazanymi na diagramie:

znaki na wodzie - boje kardynalne

Mazurskie ochotnicze pogotowie ratunkowe (MOPR) wskazuje na najbardziej „popularne” niebezpieczne miejsca mazurskich jezior. Nie należy się nimi zbytnio przejmować, ponieważ są one dobrze zaznaczone na naszych mapach oraz informują o nich wspomniane wyżej boje kardynalne pływające na wodzie. Dodatkowo nasze jachty motorowe są wyposażone w echosondy do ciągłego badania poziomu zanurzenia i rodzaju gruntu. Wynajem bezpiecznych łodzi na południu Mazur jest możliwy dzięki m.in. portalowi zegluj.pl. Zaczynając od północy, czyli od miejsca wynajmu naszych łodzi motorowych bez patentu, mamy:

  • Jezioro Święcajty
    – głazowisko po prawej stronie szlaku płynąc w kierunku Węgorzewa, okolice wyspy “Tartaczna”.
  • Jezioro Mamry Północne
    – kamień na przeciwko bazy MOPR w Skłodowie,
    – po prawej stronie szlaku płynąc w kierunku jez. Kirsajty, niedaleko Rybaczówki (Półwysep Kalski) można spotkać mieliznę.
  • Jezioro Dargin
    – głazy sztynorckie zatopione w okolicach “Sztynorckiego Rogu”,
    – w kierunku Pieczarek jest kamień na prawo za „Królewskim Rogiem”,
    – od strony zachodniej, okolice wyspy “Poganty”, znajdziemy mieliznę,
    – płynąc w kierunku Giżycka, po lewej stronie szlaku kamienie za mostem Sztynorckim.
  • Jezioro Kisajno
    – ujście “Łabędziego Szlaku” na jez. Kisajno, lewa strona wyspy “Dębowa Górka” płynąc do Węgorzewa – kamień,
    – zachodni brzeg, okolice Fuledzkiego Rogu “Lisia Górka” – głazy,
    – lewa strona szlaku w kierunku Giżycka – kamienie przy “Olchowym Rogu”,
    – wschodni brzeg przy Pierkunowie, tam również są kamienie.
  • Jezioro Niegocin
    – cypel przy Borowie oraz okolice portu Cicha Zatoka, można spotkać mieliznę,
    – ujście wyspy „Miłości” wschodni brzeg – mielizna,
    – okolice Kleszczewa – głazy,
    – okolice Rydzewa, wschodni brzeg z mielizną,
    – środek Niegocina, to również rozległa mielizna.
  • Jezioro Mikołajskie
    – rozwidlenie szlaku jez. Bełdany i jez. Śniardwy – głazowisko.
  • Jezioro Roś
    – lewa strona wyjścia z Kanału Jeglińskiego płynąc w stronę Pisza (mielizna).

Choć MOPR nic nie mówi o Śniardwach, to pamiętajmy, że jest to jedno z najpłytszych jezior na szlaku i tu zawsze trzeba zachować czujność podczas czarterów bez patentu.

Pozostałe znaki na wodzie oraz boje wodne na mazurskich jeziorach

Jeziora mogą być oznaczane za pomocą różnych sposobów, w zależności od tego, jakie informacje chcemy przekazać. Na przykład jeziora mogą być oznaczane za pomocą nazwy, która jest unikalna dla danego jeziora i pozwala na jego identyfikację. Innym sposobem oznaczenia jeziora jest umieszczenie na nim boi lub znaków informujących o przeszkodach, zakazach lub obowiązkach dla użytkowników wody. Jeziora mogą być również oznaczane za pomocą numerów lub kodów, które są używane przez służby ratunkowe lub organizacje zajmujące się zarządzaniem wodami. Wszystkie te sposoby oznaczenia jezior są ważne dla bezpieczeństwa użytkowników wody i umożliwiają im prawidłową nawigację oraz uniknięcie niebezpiecznych sytuacji.

Znaki na wodzie to przede wszystkim boje wodne, służące do oznaczania różnych miejsc lub sytuacji. Mogą to być znaki informujące o przeszkodach, zakazach lub obowiązkach dla użytkowników wody. Znaki na wodzie mogą być różnego rodzaju, w zależności od tego, co oznaczają. Na przykład znak informujący o zakazie wpłynięcia do danego akwenu może być koloru czerwonego z białymi kreskami, natomiast znak informujący o konieczności zachowania ostrożności może być żółty z czarnymi kreskami.

Podczas rejsu motorówką w okolicy Giżycka lub Węgorzewa, wszystkie te zasady doskonale zna profesjonalny sternik. Zatem przy tym wariancie wypoczynku, powinniśmy się raczej zrelaksować, niż uczyć kolejnych akapitów.

Zapraszamy do lektury naszego bloga:


Czarter bez patentu

Czy wiedziałeś, że nawet dużymi jachtami motorowymi można pływać bez patentu? Wypożyczalnia Mazury przygotuje nawiększego amatora do obsługi łodzi!