Giżycko atrakcje

giżycko atrakcje
Zamek krzyżacki w Giżycku – obecnie luksusowy hotel St. Bruno

Giżycko to turystyczne miasto, prężnie rozwijające się ze względu na duży napływ kapitału w postaci turystów, a także środków unii europejskiej. Znajdziemy wiele atrakcji w Giżycku, ciekawych, historycznych miejsc oraz mnóstwo malowniczych krajobrazów.

Wieża ciśnień Giżycko

wieża ciśnień giżycko
Mazurska wieża wodna, doprowadzająca wodę dla całego miasta

W mieście możemy zajść na kawę i coś słodkiego na taras lokalnej wieży ciśnień – niebywała atrakcja Giżycka z przepięknymi widokami.

Twierdza Boyen – główne Giżycko atrakcje

twierdza boyen
Pruskie mury twierdzy Boyen w Giżycku. W tle stajnia i zbrojownia.

Twierdza Boyen jest niezwykłą pozostałością dawnych mieszkańców ziemii giżyckiej. Służyła, jako główny punkt kumulacyjny niemieckich wojsk w celu ataku na polskie ziemie. Nigdy nie została w pełni wykorzystana. Jeżeli najlepiej mielibyśmy opisać giżycko atrakcje, to ta warownia musi znajdować się na pierwszym miejscu tej listy.

Kanał łuczański

kanał łuczański mazury
Przeprawa przez kanały w Giżycku oraz na całym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Pokonując kolejny kanał łączący j. Kisajno i Tajty, jeden z trzech kanałów otaczających tzw. „wyspę giżycką” można dotrzeć do miejscowości Piękna Góra. Na szlaku jezior można czarterować jachty motorowe lub wynająć domki na wodzie.

Po prawej, na terenie mariny widoczne jest małe wzniesienie kojarzone z lokalizacją grodziska legendarnego wodza Galindów Yzeggusa. Na skrzyżowaniu po prawej jest odcinek historycznego „traktu królewskiego” Kamionki – w centrum wsi obelisk upamiętniający mieszkańców poległych w I wojnie światowej. W 1914 r. wieś była głównym ośrodkiem mobilizacji 3. Rezerwowej Dywizji Piechoty (niemieckiej), a 28 sierpnia 1914 miejscem zaciętej bitwy obronnej wojsk niemieckich przeciwko nacierającym Rosjanom.

Niebawem mijamy Dziewiszewo. Na Łące w pobliżu pensjonatu znajduje się ogromny głaz granitowy, którego legenda wiąże się z miejscem kaźni jeńców wziętych do niewoli przez Tatarów w 1657 r.

Grodzisko Galindów

grodzisko galindów mazury
Plemię Galindów jako jedne z pierwszych zamieszkiwało tereny obecnego Giżycka. Nic więc dziwnego, że ten temat wciąż powraca jako bardzo atrakcyjny.

Miejscowość Doba – zabudowania folwarczne i gotycki kościółek, a także pozostałości mauzoleum rodziny von Schenk zu Tautenburg. J. Dobskie jest objęte strefą ciszy. Pobliska wyspa Gilma ma bogatą historię. Tu bronił się przed Krzyżakami ostatni wódz Galindów. Krzyżacy wygrali bitwę i jako dowód swojej władzy wybudowali niewielki zamek. Na wyspie są pozostałości XIII-wiecznego grodziska pruskiego, ruiny zamku oraz szczątki murowanych kamiennych schodów. W XVII w. właściciel Doby użył cegieł z zamkowych ruin do budowy rodowej siedziby w Dobie. Jednak w 1657 r. Tatarzy, posiłkujący hetmana Gosiewskiego w karnej wyprawie do Prus, spalili patat. Odbudowany ponownie spłonął podczas II wojny światowej. W początkach XIX w. połączono wyspę z brzegiem drewnianym pomostem. Właściciele założyli na wyspie park w stylu angielskim, a na pozostałościach staropruskich szańców i krzyżackich ruin zbudowali romantyczną kapliczkę, której pozostałości można oglądać do dziś – ważna atrakcja w Giżycku, podobnie jak wynajem houseboat na Mazurach.

Drogą gruntową wśród pól przez Pilwę udajemy się do Radziej. Szlak nie prowadzi przez wieś, przy pierwszych zabudowaniach skręcamy w prawo, w drogę gruntową do Łabap. Warto jednak odwiedzić Radzieje, bo to dawna wieś królewska z unikalną, ośmiokątną świątynią z 1827 r. zaprojektowaną przez przyszłego króla Fryderyka Wilhelma IV. Z dawnego wyposażenia kościoła zachowały się dwa niderlandzkie obrazy z pierwszej polowy XVII w.: Pojmanie Chrystusa i Chrystus przed Piłatem. Z tego okresu jest również unikalny, barokowy anioł.

Wiele opisów zaczerpniętych z www.Atrakcje.Mazury.pl/gizycko-atrakcje/

Zapraszamy do lektury naszego bloga:


Boat charter

We have prepared a special offer for our English speaking customers. You can find more details about our boats here without using Google Translator.

Porty Mazury

Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy mapkę z rekomendowanymi portami. Są to miejsca warte odwiedzenia, które nie kosztują fortuny. Dodatkowo niezbędne informacje o kluczowych punktach na jeziorach, czyli stacje paliw, odbiór nieczystości, most obrotowy, śluzy i atrakcje (w tym dla dzieci).